2026 Iron Bull DDP 96″ x 16′ 16K DECK-OVER DUMP – #IBT1875
Unit details
- 2 – 8000 LB Axles w/ Electric brakes.
- 215/75 R17.5 16 Ply.
- 2 5/16″ Adjustable Coupler.
- 18″ 10ga Fold-Down Sides.
- 10″ I-Beam Frame
- 18″ 3 Way Rear Gates.
- Front Tool Box w/ pump.
- Scissor Hoist.
- Slide In Ramps 16″ x 80″.
- Retractable Tarp Kit.
- (4) Weld on D-Rings 3″.
- LED lighting
- DDP9616082_1000_BLK
- Financing available.
- Rent to Own available.
- See more at https://www.advantagervs.com/
- Call or Text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | IBT1875 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 8' 96" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 10636 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Empty Weight: | 5364 lbs |
| Payload: | 10636 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 8' 96" |
Options
| Weight: | 5364 lbs |
Additional Information
| VIN: | 3EUDB1623T1101875 |
| Stock Number: | IBT1875 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Iron Bull |
| Model: | DDP 96" x 16' 16K DECK-OVER DUMP |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs











