2024 IRON BULL TLB 102″X22′ 16K TILT TRAILER – #UT1686
Unit details
2-8000# torsion axles with electric brakes.
ST215/75R17.5 16ply tires.
16′ gravity tilt deck, 6′ stationary
2 5/16″ adjustable coupler.
1-10K spring loaded drop leg jack.
4 weld on d-rings.
Winch Plate
Spare tire mount
Treated Wood floor
Financing available.
Rent To Own available.
See more at https://www.advantagervs.com/
Call or Text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items.
While every effort has been made to ensure accurate listing, they may not reflect all accurate specifications.
Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Flatbed Trailer, Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | UT1686 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer, Flatbed Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 22' 264" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 12138 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 3862 lbs |
| Payload: | 12138 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 8.50' 102" |
Options
| Weight: | 3862 lbs |
Additional Information
| VIN: | 3EUTB2220R1031686 |
| Stock Number: | UT1686 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Iron Bull |
| Model: | TLB 102"X22' 16K Tilt |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs
















