2026 AERO 7X14 TA35 V CARGO/ENCLOSED – #AT0913
Unit details
- 2-3500# axles with brakes
- ST205/75R15 LRC(6ply) on ALUMINUM WHEELS
- BLACK OUT PACKAGE
- Smooth screw-less aluminum exterior siding & trim
- Side entry door with RV lock
- All tubular construction with powder coat finish
- 16″ on center floor, wall & roof cross members
- 1-piece aluminum roof, secured to each rafter
- Rear ramp door
- 24″ tall stone guard
- LED lights
- 4 D-Rings
- 2 5/16″ adjustable coupler
- 7×14 plus 24″ V-nose
- Extended tongue
- Interior light
- Standard features that the competition does not offer at this price
- Empty weight: 2000#, GVWR: 7000#, Payload capacity: 5000#
- Overall length: 19′. Overall width: 102″. Overall height: 99″.
- Interior length: 16′. Interior width: 81″. Interior height: 79.5″.
- Rear opening height: 75.5″.
- Made in Watertown, SD.
- Financing available.
- Rent To Own available.
- See more at advantagervs.com
- Call or text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Cargo / Enclosed Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | AT0913 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | BLACK/BLACKOUT |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2000 lbs |
| Payload: | 5000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Total Height: | 0" |
| Interior Height: | 0' |
Options
| Weight: | 2000 lbs |
Additional Information
| VIN: | 7PUBC1425TW000913 |
| Stock Number: | AT0913 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aero |
| Model: | 7X14 TA35 V Cargo/Enclosed |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs










