2019 Sandpiper 379FLOK – #CS9073
Unit details
CONSIGNMENT – NO TRADES
Front living with (2) Trifold Hide-a-Bed sofas & Theater seating, entertainment center w/ pop up TV, fireplace, sound bar w/ DVD.
(6)slide-outs, (2) entry doors each with Quadruple alum. Mor-ryde step above entry steps, 20″ electric awning extending over both entry doors.
Exterior: Outside kitchen with refrigerator, sink & microwave, side security & backup camera prep, exterior speakers, insulated pass thru storage area w/ 110v outlet & cable outlet, (2) spray ports, 1 on each side, water filter system, ladder to roof, (2) vented A/C’s, R-38E roof and all floors insulation, 6 point auto level, wide stance hydraulic landing gears, enclosed & heated underbelly & dump valves.
Kitchen: Table & 2 chairs w/ (2) additional folding chairs, gas cook top with stainless oven, 20 CU FT. stainless french door residential refer with 1,000 watt inverter and battery disconnect, center island w/ pendant lights, pantry, TV, fantastic fan with rain sensor, ceiling fan, central vac.
Bathroom: porcelain foot flush toilet, walk in shower w/ seat, sink/cabinet, closet w/ washer/dryer prep, fantastic fan with rain sensor.
Bedroom: Denver King mattress, wardrobe cabinets, dresser, entertainment center w/ TV
Additional info: Cedar decor, soft close res drawers, slam lock baggage doors, 10 gal G/E water heater w/DSI, alum wheels with 7K axles,
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer. Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
See more at www.advantagervs.com
Call or Text 605-753-5022
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Campers & RVs, Fifth Wheel
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | CS9073 |
| Trailer Type: | Campers & RVs, Fifth Wheel |
| Color: | TAN |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15500 lbs |
| Payload: | 2490 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15500 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 13010 lbs |
| Payload: | 2490 lbs |
Options
| Hitch Type: | Fifth-Wheel Hitch |
| Weight: | 13010 lbs |
Additional Information
| VIN: | 4X4FSAP2XKJ039073 |
| Stock Number: | CS9073 |
| Year: | 2019 |
| Make: | Sandpiper |
| Model: | 379FLOK |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs







































































