2026 Aero SnoBear Enclosed Trailer 8.5×20 TA52 V –
Unit details
- 2-5200# Axles w/brakes.
- 8.5×20 plus 28” V-nose.
- ST225-75R15 LRD (8 ply) tires on aluminum wheels.
- Smooth screw-less .040 aluminum siding & trim.
- 2 side doors with RV latches.
- Steel tubular construction with powder coat finish.
- 16″ on center floor, wall and roof cross members.
- 1 piece aluminum roof, secured on each rafter.
- 24″ tall rock guard.
- DOT compliant LED trailer lights.
- (4) D-Rings.
- 4′ beaver tail.
- Insulated/Polycor walls & ceiling.
- White interior walls.
- Tred-extreme ¾” flooring.
- Ski guide system.
- 7K tongue jack.
- 110V inlet/outlet.
- Spare Tire.
- 2 5/16” adjustable coupler.
- Standard features that the competition does not offer at this price.
- GVWR: 9900#. Empty weight: 3500#. Payload capacity: 6,400#.
- Overall length: 324”. Overall width: 102″. Overall height: 109″.
- Interior length: 264”. Interior width: 100″. Interior height: 90”
- Rear opening height: 89”.
- Made in Watertown SD.
- Financing available.
- Rent To Own available.
- See more at advantagervs.com
- Call or text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Cargo / Enclosed Trailer
MSRP: $20,585$17,900PriceSave $2,685!
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | AESNOCH |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | Charcoal |
| Length x Width: | 20' 240" x 5' 60" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9900 lbs |
| Payload: | 6400 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9900 lbs |
| GAWR: | 4950 lbs |
| Empty Weight: | 3500 lbs |
| Payload: | 6400 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 5' 60" |
Options
| Weight: | 3500 lbs |
Additional Information
| Stock Number: | AESNOCH |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aero |
| Model: | SnoBear Enclosed Trailer 8.5x20 TA52 V |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs











