2023 Load Trail LT 83″X20′ UTILITY/LANDSCAPE – LTP7302
Unit details
2 – 3500lb spring axles with electric brakes.
ST205/75 R15 tires.
2″ coupler.
Treated wood floor with 2′ dove tail.
Smooth plate removable tear drop fenders.
5′ bi-fold gate with expanded metal tubing and spring assist.
24″ cross members.
5000lb swivel jack.
LED lights.
4 u-hooks.
Weld on angle iron 24″ side rails with expanded metal sides.
Front tongue mount tool box.
Front tool cage with expanded metal.
1 weed eater rack.
Financing available.
Rent to Own available.
See more at https://www.advantagervs.com/
Call or Text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | LTP7302 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4150 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2850 lbs |
| Payload: | 4150 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Weight: | 2850 lbs |
Additional Information
| VIN: | 4ZEUT2024P1287302 |
| Stock Number: | LTP7302 |
| Year: | 2023 |
| Make: | Load Trail |
| Model: | LT 83"X20' LANDSCAPE UTILITY |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs












