2023 Timpte 82″X20′ 14K Tilt Trailer – #TI1137
Unit details
2 – 7K rubber torsion axle.
Electric self-adjusting brakes.
ST235/85R16 tires.
12,000lb side crank jack.
2-5/16″ adjustable coupler.
LED light package.
18 Stake pockets.
Split tilt deck system.
All aluminum construction.
Manual lock system.
Overall width: 102″, overall length: 24’6″,.
Stationary deck length 4′.
Tilt deck length 16′.
Tongue length 56″.
Deck height 22″.
Loading angle 12 degrees.
Financing available.
Rent to Own available.
See more at https://www.advantagervs.com/
Call or Text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Aluminum Trailer, Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | TI1137 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer, Tilt Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.83' 82" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 11320 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 2680 lbs |
| Payload: | 11320 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Weight: | 2680 lbs |
Additional Information
| VIN: | 1TDU22324PB001137 |
| Stock Number: | TI1137 |
| Year: | 2023 |
| Make: | Timpte |
| Model: | 82"X20' |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs











