2024 Iron Bull EWB 83″X22′ 16K Equipment – #IBR8384
Unit details
2 – 8K Axles with Brakes
235/85 R16 14 ply Tires.
2′ Dove Tail with Heavy Duty Fold-Up Ramps
8″ I-Beam & 16″ Crossmembers
Adjustable 2 5/16″ coupler.
10K Spring Loaded Jack
Removable Bolt On Fenders
Treated Wood Floor.
LED lights
4 – Weld on D-Rings
Large Toolbox
Powder Coat Gray paint
Rub Rail & stake pockets
EWD 83×22 Equipment Trailer – Gray
Financing available
Rent to Own Available.
See more at https://www.advantagervs.com
Call or text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Equipment Trailer, Flatbed Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | IBR8384 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer, Flatbed Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 22' 264" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 12252 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 3748 lbs |
| Payload: | 12252 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Weight: | 3748 lbs |
Additional Information
| VIN: | 3EUGB2220R1028384 |
| Stock Number: | IBR8384 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Iron Bull |
| Model: | EWB 83"X22' 16K Equipment |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs







