2024 Load Trail 83″X20′ 10K Sport Hauler Trailer – #LTR7246
Unit details
2 – 5200# Dexter spring axles with electric brakes.
ST225/75R15 (8ply) tires.
2 5/16″ adjustable coupler.
Steel diamond plate floor with 4′ dove tail.
Smooth weld-on teardrop fenders.
Rear slide in ramps 5’x22″.
16″ cross members.
7000# drop leg jack.
Chrome LED lighting.
4 – 4″ bolt on recessed 360 rotational D-rings.
Front tool box.
10,000lb winch package.
42″ aluminum front stone guard.
Spare tire mount.
Financing available.
Rent to Own available.
See more at https://www.advantagervs.com
Call or text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Flatbed Trailer, Sport Hauler Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | LTR7246 |
| Trailer Type: | Flatbed Trailer, Sport Hauler Trailer |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 7320 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 4995 lbs |
| Empty Weight: | 2670 lbs |
| Payload: | 7320 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Weight: | 2670 lbs |
Additional Information
| VIN: | 4ZECH2024R1297246 |
| Stock Number: | LTR7246 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Load Trail |
| Model: | 83"X20' |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs






