2024 Load Trail 83″X24′ 10K Utility Trailer- #LTR2956
Unit details
2- 5200# axles with brakes.
ST225/75 R15 8 ply
Adjustable 2 5/16th coupler.
Treated wood floor.
Diamond plate weld on fenders.
4′ HD Fold Gate w/ spring assist.
24″ cross-members.
7K drop leg jack.
LED lights with cold weather harness.
4 D-rings 3″ weld on.
Financing available.
Rent To Own available.
See more at https://www.advantagervs.com/
Call or Text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | LTR2956 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 24' 288" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 6159 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 4995 lbs |
| Empty Weight: | 3831 lbs |
| Payload: | 6159 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Weight: | 3831 lbs |
Additional Information
| VIN: | 4ZECH242XR1312956 |
| Stock Number: | LTR2956 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Load Trail |
| Model: | 83"X24' |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs





