2024 Load Trail TH07 – 83 x 15 7K Tilt Trailer- #LTR4331
Unit details
(1)-7,000 # Torsion Axle w/ Brake
235/80 R16 10Ply Tires
2-5/16″ Adjustable Coupler
Gravity 12′ Deck 3′ Stationary Deck
Weld On Diamond Plate Fenders
16″ Cross-Members.
(1) 7000# Drop Leg Jack
LED Lights.
(6) Weld On D-Rings.
Rub Rail.
Powder Coat – Black
Treated Floor Wood
TH07 (TH8315071)
Financing available.
Rent to Own Available.
See more at https://www.advantagervs.com
Call or text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | LTR4331 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 15' 180" x 83' 996" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4300 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2700 lbs |
| Payload: | 4300 lbs |
| Length: | 15' 180" |
| Width: | 83' 996" |
Options
| Weight: | 2700 lbs |
Additional Information
| VIN: | 4ZETD1518R1314331 |
| Stock Number: | LTR4331 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Load Trail |
| Model: | TH07 - Tilt-N-Go Tilt Deck 83 x 15 |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs






