922 23rd St. SW
Watertown, South Dakota 57201

(605) 753-5022
kevin@advantagervs.com
| Year: | 2026 |
|---|---|
| Make: | aero |
| Model: | SnoBear Enclosed Trailer 8.5x20 TA52 V |
| Length: | 20' or 240" |
| Width: | 5' or 60" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9900 lbs |
| Empty Weight: | 3500 |
| Payload: | 6400 lbs |
| GAWR: | 4950 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | White |
| Location: | 6665 |
| Stock #: | AESNOWH |
2- 5200# Axles w/ electric brakes.
ST225/75 LR D (8 ply) tires.
Aluminum wheels.
Spare tire.
110V inlet/outlet.
(2) 12V Interior lights.
Ski guide system.
Smooth screw-less .040 aluminum exterior.
LED lighting.
Tred-eXtreme 3/4" flooring.
7' 6" interior height.
89" rear opening height.
4' beaver tail.
Powder coat frame.
All tube construction.
1 piece aluminum roof, secured to each rafter.
2 side doors with RV latches.
4 Flush HD D-Rings.
24" front rock guard.
7k tongue jack.
Adjustable 2 5/16" coupler.
8.5' x 20' + 2' V- nose.
16" on center floor, wall, and roof cross members.
White interior walls.
Made in Watertown, SD.
Financing available.
Rent to Own available.
See more at advantagervs.com
Call or text 605-753-5022
Proven to be the standard SnoBear trailer for 7 years.
Some photos may be used for alike items.
While every effort has been made to ensure accurate listing, they may not reflect all accurate specifications.
Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.