922 23rd St. SW
Watertown, South Dakota 57201

(605) 753-5022
kevin@advantagervs.com
| Year: | 2026 |
|---|---|
| Make: | aero |
| Model: | SNOBEAR GN 8.5X32 |
| Length: | 32' or 384" |
| Width: | 5' or 60" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 6000 |
| Payload: | 8000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
| Location: | 6665 |
| Stock #: | AESNOGN |
2- 7000# Spring Axles w/ electric brakes.
ST235/80 R16 LR E (10 ply) tires on ALUMINUM WHEELS
Spare tire.
Dual hydraulic front jack legs.
110V inlet/outlet.
(2) 12V interior lights.
Ski guide system.
Smooth Screw-less .040 aluminum siding & trim.
LED lighting.
Tred-eXtreme 3/4″ flooring.
7′ 6″ interior height.
89″ rear opening height.
4′ beaver tail.
Powder coat frame.
All tube construction.
1 piece aluminum roof, secured on each rafter.
2 side doors with RV latches.
4 flush mount HD D-Rings.
24″ front rock guard.
Adjustable 2 5/16″ gooseneck coupler.
8.5′ x 24′ + 8′ upper deck.
16″ on center floor, wall, and roof cross members.
3/8″ wood interior walls.
Made in Watertown, SD.
Financing available.
Rent to Own available.
See more at advantagervs.com
Call or text 605-753-5022
Proven to be the standard SnoBear trailer for 7 years.
Some photos may be used for alike items.
While every effort has been made to ensure accurate listing, they may not reflect all accurate specifications.
Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.