2025 Bear Track BTU 80″ X 14′ SA35 ALUM UTILITY – #BTS0943
Unit details
- (1) 3500# Torsion Axle
- 205 75-R15 Tires on alum wheels
- Aluminum Construction
- Wishbone Tongue Design
- Tongue Jack
- 24″ Solid Sides
- HD Bi-fold Ramp
- 5/8″Rod Corner Tie Down Points
- (4) Side Rail Tie Down Points
- Curled Front Rail
- Led Lights
- Fenders
- Enclosed & Jacketed Wiring System
- Quietride Noise Reduction System
- Financing available
- Rent to Own Available
- See more at https://www.advantagervs.com
- Call or Text us at 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer. Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Aluminum Trailer, Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | BTS0943 |
| Trailer Type: | Utility Trailer, Aluminum Trailer |
| Color: | ALUMINUM |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.67' 80" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2265 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 725 lbs |
| Payload: | 2265 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.67' 80" |
Options
| Weight: | 725 lbs |
Additional Information
| VIN: | 50MUS1413SB000943 |
| Stock Number: | BTS0943 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Bear Track |
| Model: | BTU 80" X 14' SA35 ALUM UTILITY |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs








