2025 LAMAR DL27 83×14 14K LOW-PRO DUMP – #LAS7729
Unit details
- (2) 7K Axles w/ brakes.
- 235/80 R16 10Ply Tires/Black Wheels
- 2-5/16″ Adj Coupler
- 10K Drop-Leg Jack
- Hydraulic Scissor Lift
- Front Tool Box
- Spreader Gate
- Pair Of HD Slide-In Ramps
- Pair of Support Stands
- Fenders
- 24” Weld-On Sides
- 7-gauge floor
- Stake Pockets
- (4) Weld on D-Rings
- 13 Lb I-Beam Frame
- 12” Center-To-Center Crossmembers
- 12V Dc Pump
- Remote
- Mesh Tarp With Pull Bar
- LED Lights
- 12V Deep Cycle Battery Kit
- Trickle Charger.
- Gray Powder Coat
- DL831427 83″x14′ 14K Low Pro Dump – Gray
- Financing Available.
- Rent to Own Available.
- See more at https://www.advantagervs.com/
- Call or Text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | LAS7729 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 14' 168" x 0.5' 6" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9410 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4590 lbs |
| Payload: | 9410 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 0.5' 6" |
Additional Information
| VIN: | 5RVBD1422SP137729 |
| Stock Number: | LAS7729 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Lamar Trailers |
| Model: | DL27 83x14 14K Low-Pro Dump |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs







