2026 Aero 7X14 TA35 V CARGO/ENCLOSED – #AT0885
Unit details
- 2-3500# axles w/brakes.
- 7×14 plus 24” V-nose.
- ST205/75R15 LRC(6ply).
- Smooth screw-less .030 aluminum siding & trim.
- Side entry door with RV latch.
- Steel tubular construction with powder coat finish.
- 16” on center floor, wall & roof cross members.
- 1-piece aluminum roof, secured to each rafter.
- Rear ramp.
- 24” tall stone guard.
- DOT compliant LED trailer lights.
- (4) D-Rings. 2 5/16” adjustable coupler.
- Extended tongue.
- Interior light.
- Standard features that the competition does not offer at this price.
- GVWR: 7000#. Empty weight: 2000#. Payload capacity: 5000#.
- Overall length: 228”. Overall width: 102”. Overall height: 99”.
- Interior length: 192”. Interior width: 81”. Interior height: 79.5”.
- Rear opening height: 75.5”.
- Made in Watertown, SD.
- Financing available.
- Rent To Own available.
- See more at advantagervs.com.
- Call or text 605-753-5022.
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Cargo / Enclosed Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | AT0885 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GAWR: | 0 lbs |
| Empty Weight: | 2000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Weight: | 2000 lbs |
Additional Information
| VIN: | 7PUBC1424TW000885 |
| Stock Number: | AT0885 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aero |
| Model: | 7X14 V CARGO/ENCLOSED |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs















