2026 AERO GN 8.5X30 TA70 CARGO/ENCLOSED – #AT0966
Unit details
- 8.5×22 + 8’ Upper Deck.
- 2- 7000# Spring Axles with electric brakes.
- ST235/80 R16 LRE (14ply) tires on aluminum wheels – UPGRADE.
- Steel tubular frame construction with powder coat finish.
- 16″ on center floor, wall and ceiling bows.
- Interior height, 7’- 7”.
- 89.5” rear opening.
- Smooth screw-less aluminum exterior.
- DOT compliant LED trailer lights with 12 additional clearance lights – UPGRADE.
- 1 piece aluminum roof, secured to each rafter.
- Rear ramp door with ramp starter flap & 2 handles.
- Rear loading lights with switch – UPGRADE.
- Rear spoiler – UPGRADE.
- 4’ beaver tail.
- 3/4” Black tredextreme flooring – UPGRADE.
- Two curb side entry doors with RV latch – UPGRADE.
- Dual Bigfoot hydraulic jacks.
- 2 5/16” adjustable height gooseneck coupler.
- 6-12V LED strip interior lights with wall switch.
- 12V deep cycle battery with charger.
- Insulated 3/8” wood walls.
- Insulated white ceiling.
- (4) recessed D-Rings 6000# rated.
- Spare tire & mount – UPGRADE.
- 110 V Inlet/Outlet – UPGRADE.
- Color-Dove Gray with BLACKOUT TRIM PACKAGE – UPGRADE.
- Made in Watertown SD.
- Financing available.
- Rent to Own available.
- See more at advantagervs.com.
- Call or text 605-753-5022.
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Cargo / Enclosed Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | AT0966 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | DOVE GRAY/BLACKOUT |
| Length x Width: | 30' 360" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 7700 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 6300 lbs |
| Payload: | 7700 lbs |
| Length: | 30' 360" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Weight: | 6300 lbs |
Additional Information
| VIN: | 7PUGC3025TW000966 |
| Stock Number: | AT0966 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aero |
| Model: | GN 8.5X30 TA70 CARGO/ENCLOSED |
FAQs


















