2026 Drive Trailers DRIVE TRAILERS 7 X 16 TA35 UTILITY – #DTT0021
Unit details
(2) 3500# Axles w/ brakes
205/75R15 Tires
2 5/16″ adjustable Demco coupler
Full Rub Rail and Tie Down Bar with Stake Pockets
Fold Down Ramp
Galvanized Frame
3YR Structural warranty
Financing Available
Rent to Own Available
See more at https://www.advantagervs.com
Call or text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | DTT0021 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2000 lbs |
| Payload: | 5000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Weight: | 2000 lbs |
Additional Information
| VIN: | 1L9BU202XTH280021 |
| Stock Number: | DTT0021 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Drive Trailers |
| Model: | DRIVE TRAILERS 7 X 16 TA35 |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs









