2026 Iron Bull TLG 102X22 GN 16K TILT W/ HYDRAULIC JACKS – #IBT9497
Unit details
2-8,000# Tors. Axles with elect. brakes.
ST215/75R17.5 (16 ply) Tires.
16′ Tilt + 6′ stationary.
Gravity tilt.
Drive Over Fenders
16″ Crossmembers
4 – D-Rings.
Front tool box.
Adjustable 2-5/16th gooseneck coupler.
(2) Hydraulic Jacks
Winch Plate
Solar Panel Charger
Treated wood floor.
LED lighting.
Financing available.
Rent To Own Available
See more at https://www.advantagervs.com
Call or text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Flatbed Trailer, Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | IBT9497 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer, Flatbed Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 22' 264" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 10704 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 5296 lbs |
| Payload: | 10704 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 8.50' 102" |
Options
| Weight: | 5296 lbs |
Additional Information
| VIN: | 3EUTG2223T1109497 |
| Stock Number: | IBT9497 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Iron Bull |
| Model: | TLG 102X22 GN 16K TILT W/ HYDRAULIC JACKS |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs













