2026 Iron Bull UTB 83X14 7K UTILITY – #IBT8783
Unit details
- 2 – 3500lb axles with electric brake.
- ST205/75 R15 8ply tires.
- Straight deck.
- 4″ tail gate with springs.
- 2″ 7K bumper pull adj coupler.
- 3K swivel topwind jack.
- Teardrop tandem fender.
- Tube top rail.
- Treated floor wood.
- Stake pockets.
- Tie downs.
- LED light package.
- Financing available.
- Rent To Own available.
- See more at https://www.advantagervs.com
- Call or text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | IBT8783 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5192 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1808 lbs |
| Payload: | 5192 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Weight: | 1808 lbs |
Additional Information
| VIN: | 3EUUB1427T1108783 |
| Stock Number: | IBT8783 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Iron Bull |
| Model: | UTB 83X14 7K UTILITY |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs








