2024 Iron Bull TDG 102″X26′ 16K GN Deck-over /Full Tilt – #IBR7380
Unit details
2-8000lb spring axles with electric brakes.
ST235/85R16 10ply tires.
2 5/16″ adjustable gooseneck coupler.
Dual 3×16 cylinder.
2 – 10k spring loaded jack legs.
LED lighting.
(4) D-rings
Financing available.
Rent To Own available.
See more at https://www.advantagervs.com
Call or text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | IBR7380 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 26' 312" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 10589 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 5411 lbs |
| Payload: | 10589 lbs |
| Length: | 26' 312" |
| Width: | 8.50' 102" |
Options
| Weight: | 5411 lbs |
Additional Information
| VIN: | 50HTG2626R1107380 |
| Stock Number: | IBR7380 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Iron Bull |
| Model: | TDG 102"X26' GN Deck-over /Full Tilt |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs





