2024 Iron Bull TLG 81″X22′ 16K GN Equipment/Tilt Trailer
Unit details
2- 8,000# Torsion Axles w/ brakes.
ST235/85R16 (14 ply) tires.
6″ channel frame.
16′ gravity tilt and 6′ stationary deck.
16″ crossmembers.
Adjustable 2-5/16th GN coupler.
2- 10K drop leg jacks
Removeable diamond plate fenders.
Black Wood Floor
Front Tool Box between neck.
LED light package.
(4) Weld on D-rings.
TLG8122082_10004_BLK Black GN Tilt
Financing available.
Rent To Own available.
See more at https://www.advantagervs.com/
Call or Text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Equipment Trailer, Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | IBR7185 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer, Tilt Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 22' 264" x 6.75' 81" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 11504 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 4496 lbs |
| Payload: | 11504 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6.75' 81" |
Options
| Weight: | 4496 lbs |
Additional Information
| VIN: | 3EUTG2220R1027185 |
| Stock Number: | IBR7185 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Iron Bull |
| Model: | TLG 81X22 GN |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs











