2025 BEAR TRACK BTT 81″ X 16′ TA35 ALUM UTILITY – #BTS1679
Unit details
(2) 3500# Torsion axles.
205-R75-14-C Tires on Alum. wheels.
Aluminum Construction.
2 Ft Front Rock Guard UPGRADE
2 Rail Open Side Kit with Removeable side loading ramps UPGRADE
Wishbone Tongue Design.
Tongue Jack.
HD Bi-fold Ramp UPGRADE
Led Lights.
Fenders.
D-Ring Tie Downs.
Enclosed & Jacketed Wiring System
Quietride Noise Reduction System.
Financing available.
Rent to Own Available.
See more at https://www.advantagervs.com
Call or Text us at 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer. Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Aluminum Trailer, Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | BTS1679 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer, Utility Trailer |
| Color: | ALUMINUM |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.75' 81" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5680 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1320 lbs |
| Payload: | 5680 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.75' 81" |
Options
| Weight: | 1320 lbs |
Additional Information
| VIN: | 50MUS1629SB001679 |
| Stock Number: | BTS1679 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Bear Track |
| Model: | BTT 81" X 192' TA35 ALUM UTILITY |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs











