2025 Drive Trailers 6 X 16 TA35 UTILITY – #DTS0913
Unit details
(2) 3500# Dexter Axles w/ brakes
205/75R15 8 ply tires/wheels
2 5/16″ adjustable Demco coupler
Powder Coat Paint
3yr. structural warranty
Financing Available
Rent to Own Available
See more at https://www.advantagervs.com
Call or text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | DTS0913 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1500 lbs |
| Payload: | 5500 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 72" |
Options
| Weight: | 1500 lbs |
Additional Information
| VIN: | 1L9BU2025SH280913 |
| Stock Number: | DTS0913 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Drive Trailers |
| Model: | DRIVE TRAILERS 6 X 16 |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs





