2026 IRON BULL UTB 83″ X 18′ 7K UTILITY – #IBT1865
Unit details
2-3500# Axles w/ brakes
ST205/75 R15 8-Ply tires
48″ Gate w/ springs
2″ Adj 7K Coupler
3K Swivel Topwind Jack
Treated wood floor
Tube Top Rail
Stake Pockets
Tie Downs
UTB8318 Utility Gray
Financing available
Rent to Own Available
See more at https://www.advantagervs.com/
Call or text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications.
Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer. Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | IBT1865 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 18' 216" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4941 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2059 lbs |
| Payload: | 4941 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Weight: | 2059 lbs |
Additional Information
| VIN: | 3EUUB182XT1111865 |
| Stock Number: | IBT1865 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Iron Bull |
| Model: | UTB 83" X 18' 7K UTILITY |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!
FAQs









