2019 Load Trail 5X10SA 3.5K UTILITY – #UT9194
Unit details
1 – 3500 lb. Axle
205/75 R15 8 Ply.
Straight Deck.
Tube Top Rail.
Gate ramp
2″coupler.
Topwind Jack.
Wood Floor.
(4) Tie Downs.
Spare Tire Mount.
See more at https://www.advantagervs.com/
Call or text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items.
While every effort has been made to ensure accurate listing, they may not reflect all accurate specifications.
Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer. Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| Stock Number: | UT9194 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | BLACK |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2995 lbs |
| Payload: | 2123 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2995 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 872 lbs |
| Payload: | 2123 lbs |
Options
| Coupler Size: | 2" |
| Weight: | 872 lbs |
Additional Information
| VIN: | 4ZESA1013K1179194 |
| Stock Number: | UT9194 |
| Year: | 2019 |
| Make: | Load Trail |
| Model: | 5X10SA 3.5K UTILITY |
FAQs








