2020 Lamar UT 83X14 7K UTILITY
Unit details
(2) 3500# Axles w/ brakes.
- 205/75 R15 tires.
- Rear Gate
- 2 – 5/16″ Coupler
- Topwind Swivel Jack
- Wood Floor
- Stake Pockets
- Tie Downs
- Tube Top Rail
- See more at https://www.advantagervs.com/
- Call or text 605-753-5022
Some photos may be used for alike items. While every effort has been made to ensure accurate listings, they may not reflect all accurate specifications. Please contact us to verify any information listed. We are not responsible for pricing or typographical errors.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. All Specifications listed are provided by the manufacturer.
Specifications for the particular unit being viewed may vary from the manufacturer provided information.
Advantage RV’s & Trailers, Watertown SD
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Watertown, SD |
| VIN: | 5RVUT142XLP089023 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | BLACK |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5475 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1525 lbs |
| Payload: | 5475 lbs |
Options
| Weight: | 1525 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5RVUT142XLP089023 |
| Year: | 2020 |
| Make: | Lamar |
| Model: | UT 83X14 7K UTILITY |
FAQs







